مقام معظم رهبری: يكي از مؤثرترين مؤلفه هاي اقتصاد مقاومتي، شركتهاي دانش بنيان است
  ارتباط با ما درباره ما خدمات قابل ارائه سوالات متداول لينكهاي مرتبط گالری تصاویر رسالت مرکز صفحه اصلي
   

   ارسال سوال جديد

 

كد رهگيري:

   

راهنمای تشکیل

شیوه نامه ایجاد
سامانه ارزیابی

سايت

كاربر حاضر در سايت= ۱۵۷ نفر

مشاهدات:
امروز= ۴۲۳۵ مرتبه
مرداد ماه = ۳۰۱۶۲ مرتبه
كل مشاهده= ۱۷۱۷۵۴۹ مرتبه
بیشترین = ۸۲۱۱ - ۱۷/۸/۱۳۹۸
صفحه جاری= ۳۳ مرتبه
 

   بهبود سریعتر عملکرد زانو در مبتلایان آرتروز زانو با کمک سلول‌های بنیادی

فرسودگی اعضای بدن اتفاقی است که با افزایش سن رخ می‌دهد. غضروف‌ها هم پیر می‌شوند و سالمندان بسیاری را دیده‌ایم که به علت درد در پاها توان راه رفتن ندارند. اغلب در آنها غضروف زانو دچار مشکل شده است و آرتروز زانو نام این بیماری است. این بیماری زانو از شایع‌ترین شکل&zw ...

فرسودگی اعضای بدن اتفاقی است که با افزایش سن رخ می‌دهد. غضروف‌ها هم پیر می‌شوند و سالمندان بسیاری را دیده‌ایم که به علت درد در پاها توان راه رفتن ندارند. اغلب در آنها غضروف زانو دچار مشکل شده است و آرتروز زانو نام این بیماری است. این بیماری زانو از شایع‌ترین شکل‌های آرتروز است که بسیاری از فعالیت‌های روزمره افراد را مختل می‌کند. علاوه بر آن بیمار ناچار به تحمل درد شدیدی است. در حال حاضر درمان‌ اساسی برای آن وجود ندارد و تنها با ترزیق داروهای مسکن درد را تخفیف می‌دهند. البته دریچه امیدی وجود دارد و آن هم استفاده از سلول‌های بنیادی سلول‌های کوچکی است که توانمندی بسیار دارند و در عصر حاضر امید بیماران زیادی در سراسر جهان شده‌ است. محققان دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز برای درمان آرتروز زانو مشغول تحقیق و فعالیت روی این سلول‌ها هستند. تنها درمان بیماران مبتلا به آرتروز مسکن و تزریق کورتن داخل زانو است. از آنجا که رگی در مفصل ها وجود ندارد، تزریق دارو نیز سختی‌های خود را دارد و ترمیم آن دشوار است. اما سلول‌های بنیادی می‌تواند درمان مناسبی در این حوزه باشد، به خصوص برای افراد سالمند که دارو مشکلاتی را برای سیستم گوارش آنها ایجاد می‌کند.

درمان با سلول‌های بنیادی به مراتب کم خطرتر است، زیرا سلول از بدن فرد گرفته می‌شود و مشکلات خود ایمنی را نیز ایجاد نمی‌کند.

در دانشگاه علوم پزشکی مشهد روی چندین گروه بیمار مبتلا به آرتروز زانو با روش‌های درمان گوناگون کار شد. نتیجه تحقیقات نشان داد، در گروهی که از سلول‌های بنیادی برای درمان استفاده شده بود، بهبود عملکرد غضروف با سرعت بیشتری رخ داده است و البته ماندگاری بالاتری نیز دارد. سلول‌های بنیادی توانمندی تبدیل شدن به سلول‌های دیگر را دارند. این سلول‌ها با تمایز یافتن به غضروف عملکرد بیمار را بهبود می‌بخشند. این تحقیقات در مرحله پیش بالینی قرار دارد. ستاد توسعه فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای توسعه تحقیقات در این حوزه از محققان و پژوهشگران حمایت می‌کند.

منبع:خبرگزاری ایرنابهبود سریعتر عملکرد زانو در مبتلایان آرتروز زانو با کمک سلول‌های بنیادی


  منبع:   در تاريخ:  ۲۹ تير ۱۳۹۹  ساعت: 8:21:27صبح 
  ارسال خبر به پست الكترونيك از دسته: خبرهاي علمی فناوری دفعات مشاهده: 33

لينك خبر (كد خبر= 1664 )

 

 
 

 آخرين به روز رساني:  چهار‌شنبه ۸ مرداد ۱۳۹۹     
 
© 
كليه حقوق اين مجموعه طبق قوانين نرم افزاري متعلق به مركز رشد واحدهاي فناوري و كارآفريني دانشگاه ايلام مي باشد