مقام معظم رهبری: يكي از مؤثرترين مؤلفه هاي اقتصاد مقاومتي، شركتهاي دانش بنيان است
  ارتباط با ما درباره ما خدمات قابل ارائه سوالات متداول لينكهاي مرتبط گالری تصاویر رسالت مرکز صفحه اصلي
   

   ارسال سوال جديد

 

كد رهگيري:

   

راهنمای تشکیل

شیوه نامه ایجاد
سامانه ارزیابی

سايت

كاربر حاضر در سايت= ۲ نفر

مشاهدات:
امروز= ۵۷ مرتبه
تیر ماه = ۱۴۰۳۱ مرتبه
كل مشاهده= ۱۶۶۹۴۶۶ مرتبه
بیشترین = ۸۲۱۱ - ۱۷/۸/۱۳۹۸
صفحه جاری= ۱۱۲ مرتبه
 

   ساخت مواد هوشمند جدید با قابلیت تغییرشکل

به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، این مواد چهاربعدی که با استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی و با بهره‌گیری از مواد اولیه مختلف ساخته می‌شوند، به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با دریافت فشار مکانیکی، جذب آب، تابش نور یا سایرمکانیزم‌های محرک، در طول زمان تغییر شکل می‌دهند. یکی ...

به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، این مواد چهاربعدی که با استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی و با بهره‌گیری از مواد اولیه مختلف ساخته می‌شوند، به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با دریافت فشار مکانیکی، جذب آب، تابش نور یا سایرمکانیزم‌های محرک، در طول زمان تغییر شکل می‌دهند. یکی از روش‌های تولید این نوع مواد استفاده از مواد اولیه‌ای است که با سرعت‌های مختلفی منقبض یا منبسط می‌شوند. برای مثال یکی از موادی که توسط محققان ساخته شد، به محض دریافت رطوبت به شکل M-I-T درمی‌آید.
محققان با استفاده از این مواد، پروژه‌های مختلفی را به اجرا درآورده‌اند. برای مثال در یک پروژه که در مالدیو در حال اجرا است،‌ محققان موادی را با اشکال هندسی خاص تولید کردند که موجب تجمع دانه‌های شن و شکل‌گیری سواحل جدید در جزایری می‌شوند که در اثر بالا آمدن سطح آب دریا در معرض خطر غرق شدن هستند. همچنین محققان با همکاری شرکت خودروسازی BMW کوسن‌هایی را ساختند که با استفاده از مواد اولیه مایع و فناوری چاپ سه‌بعدی ساخته می‌شوند و می‌توان هریک از محفظه‌های موجود در آن را به صورت مستقل کنترل کرد تا شکل، نرمی و نحوه حرکت آن به طور کلی تغییر کند. این ماده جدید امکان ساخت صندلی‌های قابل تنظیم و بسیار راحت را برای خودروهای جدید فراهم می‌کند. در سایر پروژه‌ها نیز از این مواد برای ساخت قطعات صنعتی قابل بازیافت، انواع لباس و پارچه هوشمند، تولید مواد کربنی قابل برنامه‌ریزی، لوازم چوبی و مبلمان هوشمند با قابلیت تغییرشکل و همچنین تبدیل فلز مایع به پودر استفاده شده است.

منبع: خبرگزاری ایرناساخت مواد هوشمند جدید با قابلیت تغییرشکل


  منبع:   در تاريخ:  ۱۲ آذر ۱۳۹۸  ساعت: 8:02:49صبح 
  ارسال خبر به پست الكترونيك از دسته: خبرهاي علمی فناوری دفعات مشاهده: 112

لينك خبر (كد خبر= 1573 )

 

 
 

 آخرين به روز رساني:  دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹     
 
© 
كليه حقوق اين مجموعه طبق قوانين نرم افزاري متعلق به مركز رشد واحدهاي فناوري و كارآفريني دانشگاه ايلام مي باشد