مقام معظم رهبری: يكي از مؤثرترين مؤلفه هاي اقتصاد مقاومتي، شركتهاي دانش بنيان است
  ارتباط با ما درباره ما خدمات قابل ارائه سوالات متداول لينكهاي مرتبط گالری تصاویر رسالت مرکز صفحه اصلي
   

   ارسال سوال جديد

 

كد رهگيري:

   

راهنمای تشکیل

شیوه نامه ایجاد
سامانه ارزیابی

سايت

كاربر حاضر در سايت= ۲ نفر

مشاهدات:
امروز= ۴۴ مرتبه
خرداد ماه = ۳۰۹۵ مرتبه
كل مشاهده= ۱۶۲۷۹۴۲ مرتبه
بیشترین = ۸۲۱۱ - ۱۷/۸/۱۳۹۸
صفحه جاری= ۱۰۱ مرتبه
 

   ساخت آجرهای نوین با استفاده از فناوری نانو

هرچند در سال‌های اخیر استفاده از فناوری‌های نوین در تولید مصالح ساختمانی کشور مورد توجه قرار گرفته است اما صنعت تولید آجر و سنگ در کشور ما همچنان درگیر معضلات زیست محیطی است. تولید آجرهای رسی مستلزم استفاده از خاک‌های مرغوب کشاورزی و تخریب زمین‌های کشاورزی است. کوره‌های پخت ...

هرچند در سال‌های اخیر استفاده از فناوری‌های نوین در تولید مصالح ساختمانی کشور مورد توجه قرار گرفته است اما صنعت تولید آجر و سنگ در کشور ما همچنان درگیر معضلات زیست محیطی است. تولید آجرهای رسی مستلزم استفاده از خاک‌های مرغوب کشاورزی و تخریب زمین‌های کشاورزی است. کوره‌های پخت آجر چه به صورت سنتی و چه به صورت تونلی عامل ایجاد حجم زیادی از گازهای سمی و گلخانه‌ای نظیرCO، CO۲ و SO۲ است. تولید آجرهای سنتی در دمای بالا حتی باعث انتشار گاز فلوئور شده که میزان آلایندگی خیلی بالایی دارد. همچنین متوسط مصرف انرژی حرارتی در تولید آجر ماشینی در ایران معادل ۴ ml/kg brick بوده که بیش از ۱.۵ برابر کشورهای اروپایی  است. از سوی دیگر صنعت تولید سنگ در کشور نیز به دلیل محدودیت ابزارآلات با حدود ۳۰ درصد ضایعات سالانه حدود ۵ میلیون تن ضایعات سنگ و لجن سنگ وارد محیط زیست می شود. بنابراین  رفع معضلات زیست محیطی این صنایع می‌تواند به عنوان یک اولویت در کشور مطرح باشد که در این طرح فناوران ایرانی موفق شدند برای نخستین بار با روشی جدید برای حل این مشکلات چاره اندیشی کنند. 

 تولید با استفاده از ضایعات کارخانجات سنگبری، حذف فرآیند پخت

 از مزایای این آجر ها می توان به استفاده از لجن و ضایعات سنگ به میزان ۴۰ تا ۸۰ درصد فرمولاسیون آجر،حذف فرآیند پخت در تولید آجر و بهینه‌سازی آن با استفاده از فناوری نانو،کاهش چشمگیر مشکلات زیست محیطی، افزایش استحکام کششی و مقاومت به ضربه در آجر تولید شده با توجه به حذف فرآیند پخت، استفاده از فناوری نانو در تولید آجرهای صنعتی نوین با خواص ویژه  اشاره  کرد.

منبع: باشگاه خبرنگارانساخت آجرهای نوین با استفاده از فناوری نانو


  منبع:   در تاريخ:  ۴ آبان ۱۳۹۸  ساعت: 8:54:32صبح 
  ارسال خبر به پست الكترونيك از دسته: خبرهاي علمی فناوری دفعات مشاهده: 101

لينك خبر (كد خبر= 1553 )

 

 
 

 آخرين به روز رساني:  سه‌شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹     
 
© 
كليه حقوق اين مجموعه طبق قوانين نرم افزاري متعلق به مركز رشد واحدهاي فناوري و كارآفريني دانشگاه ايلام مي باشد