مقام معظم رهبری: يكي از مؤثرترين مؤلفه هاي اقتصاد مقاومتي، شركتهاي دانش بنيان است
  ارتباط با ما درباره ما خدمات قابل ارائه سوالات متداول لينكهاي مرتبط گالری تصاویر رسالت مرکز صفحه اصلي
   

   ارسال سوال جديد

 

كد رهگيري:

   

راهنمای تشکیل

شیوه نامه ایجاد
سامانه ارزیابی

سايت

كاربر حاضر در سايت= ۷۸ نفر

مشاهدات:
امروز= ۱۲۶ مرتبه
اسفند ماه = ۲۰۵۷ مرتبه
كل مشاهده= ۱۵۳۴۷۰۱ مرتبه
بیشترین = ۸۲۱۱ - ۱۷/۸/۱۳۹۸
صفحه جاری= ۷۷ مرتبه
 

   طرح پژوهشگران ایرانی برای رسانا کردن منسوجات

در سال‌های اخیر منسوجات رسانا به دلیل خاصیت الکترومغناطیسی و ضدالکتریسیته ساکن و کاربرد آن‌ها در صنایع حفاظتی، الکتریکی و الکترونیکی بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند. این منسوجات خواص فوق‌العاده‌ای مانند انعطاف‌پذیری، تخلیه الکترواستاتیک، محافظت در برابر اشعه و امواج رادی ...

در سال‌های اخیر منسوجات رسانا به دلیل خاصیت الکترومغناطیسی و ضدالکتریسیته ساکن و کاربرد آن‌ها در صنایع حفاظتی، الکتریکی و الکترونیکی بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند. این منسوجات خواص فوق‌العاده‌ای مانند انعطاف‌پذیری، تخلیه الکترواستاتیک، محافظت در برابر اشعه و امواج رادیویی، قابلیت انبساط حرارتی و وزن سبک دارند. مجید مظفر عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مورد این پژوهش گفت: هدف اصلی این پروژه، تولید منسوجات رسانا برای کاربردهای مختلف پزشکی و پوشاک خاص است، امروزه کاربرد و استفاده از طیف‌های فرکانسی و امواج رادیویی در حال گسترش است. منسوجات رسانا علاوه بر حفاظت و جذب امواج، در تولید وسایل الکترونیکی منعطف و باتری‌های پارچه‌ای نیز کاربرد دارند. منسوجات رسانا می‌توانند جایگزین مناسبی برای سیم‌ها و کابل‌ها باشند، این منسوجات بسته به میزان هدایت الکتریکی می‌توانند کاربردهای مختلفی در صنایع داشته باشند. وی بیان کرد: تاکنون روش‌های مختلفی برای رسانا کردن منسوجات از جمله لایه‌نشانی سطح کالا با کمک عملیات پلاسما، عملیات رسوب‌گذاری شیمیایی، غوطه‌وری کالا در رزین‌های حاوی ذرات رسانا، قراردادن سیم‌های مسی در بین تاروپود پارچه و استفاده از نانوذرات کربنی گزارش شده است. در اکثر این روش‌ها عملیات، چند مرحله‌ای است که خواص دیگر کالا تحت تأثیر این عملیات قرار می‌گیرد؛ هزینه آن زیاد و راندمان کم است و به ترکیبات جانبی نیاز دارد و در ضمن تجهیزات خاصی نیز برای انجام عملیات ذکر شده مورد نیاز است. در پروژه کنونی تلاش شده تا با استفاده از روش ساده Click Finishing و با مواد اولیه ارزان قیمت در فرآیند یک مرحله‌ای با استفاده از امکانات موجود به رسانایی مطلوب دست یابیم، روش Click Finishing برگرفته از روش Click Chemistry است که روشی یک‌مرحله‌ای بوده و تولیدات جانبی مخرب ندارد. منتظر معتقد است با اینکه هم‌اکنون طرح در مقیاس آزمایشگاهی و نیمه آزمایشگاهی انجام شده، قابلیت تجاری‌شدن و ورود به صنعت را دارد.

عضو هیئت علمی پژوهشکده نانوفناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر مهم‌ترین نتیجه این فعالیت را دستیابی به منسوج با خواص رسانایی الکتریکی، الکترومغناطیسی و ضدباکتری می‌داند در حالی که کالای تکمیل شده منعطف، سبک، تنفس‌پذیر و با استحکام زیاد است که با سنتز در جای نانوذرات فلزی بر روی کالای پلی‌استر به دست آمده است. با توجه به هدایت الکتریکی، این منسوجات می‌توانند کاربردهای متفاوتی در صنایع حفاظتی به عنوان پارچه ضداشعه، در صنایع الکترونیک به عنوان سیم و کابل‌های پارچه‌ای منعطف و رسانا، در صنایع پزشکی و ورزشی به عنوان لباس‌های هوشمند و در باتری‌ها و خازن‌ها به عنوان الکترودهای منعطف پارچه‌ای داشته باشند.

منبع: خبرگزاری ایرناطرح پژوهشگران ایرانی برای رسانا کردن منسوجات


  منبع:   در تاريخ:  ۱ مهر ۱۳۹۸  ساعت: 9:18:01صبح 
  ارسال خبر به پست الكترونيك از دسته: خبرهاي علمی فناوری دفعات مشاهده: 77

لينك خبر (كد خبر= 1536 )

 

 
 

 آخرين به روز رساني:  سه‌شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۸     
 
© 
كليه حقوق اين مجموعه طبق قوانين نرم افزاري متعلق به مركز رشد واحدهاي فناوري و كارآفريني دانشگاه ايلام مي باشد