مقام معظم رهبری: يكي از مؤثرترين مؤلفه هاي اقتصاد مقاومتي، شركتهاي دانش بنيان است
  ارتباط با ما درباره ما خدمات قابل ارائه سوالات متداول لينكهاي مرتبط گالری تصاویر رسالت مرکز صفحه اصلي
   

   ارسال سوال جديد

 

كد رهگيري:

   

راهنمای تشکیل

شیوه نامه ایجاد
سامانه ارزیابی

سايت

كاربر حاضر در سايت= ۱۹ نفر

مشاهدات:
امروز= ۳۵۶ مرتبه
شهریور ماه = ۲۲۹۸۹ مرتبه
كل مشاهده= ۱۴۰۳۹۳۹ مرتبه
بیشترین = ۷۷۶۳ - ۱۸/۸/۱۳۹۷
صفحه جاری= ۵۹ مرتبه
 

    پژوهشگران جوهر نانویی حاوی مواد دو بُعدی سرامیکی ساختند

به گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، جوهری حاوی مواد دو بعدی سرامیکی ساخته شده که با استفاده از آن می‌توان قطعات الکترونیکی را با استفاده از چاپگر تولید کرد، این جوهر هدایت الکتریکی بالایی داشته و در فرآیند یک مرحله‌ای استفاده می‌شود. امزنز به گروهی از ساختارهای سرامیکی گفته می‌ ...

به گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، جوهری حاوی مواد دو بعدی سرامیکی ساخته شده که با استفاده از آن می‌توان قطعات الکترونیکی را با استفاده از چاپگر تولید کرد، این جوهر هدایت الکتریکی بالایی داشته و در فرآیند یک مرحله‌ای استفاده می‌شود. امزنز به گروهی از ساختارهای سرامیکی گفته می‌شود که حاوی مواد دوبُعدی است، این ساختار از ورق‌های مولکولی نیتریدی و کاربیدی ساخته شده که دارای هدایت الکتریکی بالا بوده و با استفاده از آن می‌توان نسل جدیدی از ادوات ذخیره‌سازی انرژی را تولید کرد. پیش‌بینی می‌شود طی سال‌های آتی جوهرهای رسانا رشد نمایی را تجربه کنند، اکنون نیز از آن‌ها می‌توان برای ساخت بورد در قطعات الکترونیکی همراه و برچسب‌های تشخیصی مبتنی بر رادیوفرکانس استفاده کرد، این جوهرها را می‌توان برای ساخت آنتن‌های رادیویی به کار رفته در شیشه خودروها و همچنین برای یخ‌زدایی شیشه به کار برد. هرچند از این مواد طی یک دهه گذشته به کررات استفاده شده اما باید رسانایی آن‌ها افزایش یابد و روی سطوح مختلف قابل استفاده باشند، پژوهشگران این پروژه معتقدند جوهری که آن‌ها ساختند می‌تواند این ویژگی‌ها را داشته باشد. گوگوتسی گفت: تاکنون پیشرفت‌های محدودی برای ساخت جوهرهای رسانا به‌دست آمده است، اما این یافته ما نشان داد که جوهرهای مبتنی بر امزنز می‌تواند برای ساخت ابرخازن‌ها به کار گرفته شود به طوری که قدرت تفکیک محصول به دست آمده بسیار بیشتر از ادوات ذخیره‌ساز انرژی است که با جوهرهای رسانای دیگر ساخته شده است.
برخی جوهرهایی که پیش از این ساخته شده را نمی‌توان در فرآیندهای یک مرحله‌ای به کار گرفت، برای بیشتر جوهرهای نانویی که تاکنون ساخته شده نیاز به افزودنی است تا ذرات را کنار هم نگه‌ دارد و بتوان چاپ با کیفیت بالا انجام داد. بنابراین، بعد از چاپ باید یک مرحله اضافه نیز انجام داد، اما این جوهر جدید در آب یا یک حلال آبی قرارداده می‌شود و بعد از خشک شدن نیاز به مراحل اضافه ندارد. یکی از مزایای این جوهر آن است که غلظت جوهر و حلال آن قابل انطباق با انواع مختلف چاپگرهای تجاری است.
نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای توسط محققان دانشگاه درکسل و کالج ترینیتی در نشریه Nature Communications به چاپ رسیده است.

منبع: خبرگزاری ایرنا پژوهشگران جوهر نانویی حاوی مواد دو بُعدی سرامیکی ساختند


  منبع:   در تاريخ:  ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸  ساعت: 8:45:15صبح 
  ارسال خبر به پست الكترونيك از دسته: خبرهاي علمی فناوری دفعات مشاهده: 59

لينك خبر (كد خبر= 1487 )

 

 
 

 آخرين به روز رساني:  سه‌شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸     
 
© 
كليه حقوق اين مجموعه طبق قوانين نرم افزاري متعلق به مركز رشد واحدهاي فناوري و كارآفريني دانشگاه ايلام مي باشد